קוראים

יום שני, 14 בינואר 2019

שנת 2019 בעיני אסימוב וקורצווייל/יורם אורעד


מימין אייזק אסימוב (1920-1992), משמאל ריי קורצווייל (נולד ב-1948)


איך נראתה שנת 2019 לפני שנים רבות בעיני רוחם של שניים מהעתידנים הגדולים ביותר במהלך ההיסטוריה, אייזק אסימוב וריי קורצווייל?
בראיון לעיתון "The star" בדצמבר 1983, אמר אסימוב שאם לא תתחולל מלחמה גרעינית (דבר שכלל לא היה בטוח בעיניו אז), הרי שהוא צופה את ההתרחשויות הבאות:

1.  המחשוב ימשיך לדהור קדימה. המחשבים יכנסו לתעשייה וכן לבתים.
התחזית הזו התגשמה כבר מזמן. בשנת 2019 לא זו בלבד שהמחשבים מהווים חלק מהתעשייה אלא אי אפשר כלל לתאר אותה ללא מחשבים. הדבר נכון גם לגבי בתים, המשופעים כיום במחשבים, בין היתר מחשבים ניידים, מחשבים נייחים, מחשבי לוח (טבלטים), סמרטפונים, טלוויזיות חכמות, מכשירי שמע משוכללים וממוחשבים וכמובן הבית החכם.
2.     רובוטים ייכנסו לתעשייה ואף יעשו את דרכם להשתלבות בתוך הבתים.
רובוטים מצויים כבר שנים רבות בתעשייה. בשנים הקרובות נתחיל לראותם באופן רווח גם בבתים ולמעשה כבר עכשיו הם נוכחים בבתים, למרות שהם מוגבלים למשימות ספציפיות, כגון ניקוי הבית.
3.     כניסתם המסיבית של המחשבים לחיינו תשנה לחלוטין את הרגלי עבודתנו.
התחזית התגשמה במלואה. לדוגמה, איך היינו כותבים מכתב בעבר? - באמצעות עט (או עפרון) ונייר ובמקרה הטוב באמצעות מכונת כתיבה. את המכתב היינו שולחים בדואר (והנמען היה מקבל אותו כעבור כמה ימים) או במקרה הטוב בפקס. כיום אנחנו משתמשים באימייל והמכתב מגיע ליעדו מייד. לעתים קרובות מאד (ואולי אף כמעט בכל המקרים) המסמכים שאנחנו כותבים ושולחים מופיעים מלכתחילה רק בצורה דיגיטלית, דבר שספק אם היה מישהו שהעלה זאת בדמיונו לפני שלושים שנה. בעבר, ישיבות התקיימו רק פנים מול פנים וכיום קיימות אפשרויות ממוחשבות וירטואליות יעילות וטובות בהרבה לקיום ישיבות, המגשרות על פני פערי המרחק. זאת, למרות שלפגישות פנים מול פנים יש עדיין יתרונות מסוימים בהשוואה אליהן.
4.     חזרה לירח והקמת בסיס על פניו. אסימוב צפה שבשנת 2019 נוכחות אנושית בירח תהיה
 עובדה קיימת. הנוכחות תהיה לא רק אמריקנית אלא גם אחרת ותתקיים בו פעולת כרייה 
של מחצבים.
התחזית הזו לא התקיימה עדיין אבל מסתמן שהיא תתקיים בקרוב - ארצות הברית מתכוונת לחזור בעשור הבא לירח ולהקים בו בסיס מאויש, וראו בעניין זה את הפוסט בבלוג זה חוזרים לירח … ולתמיד.
5.     העבודות שיעלמו מן העולם עקב המיחשוב המסיבי יהיו העבודות הפקידותיות החוזרות 
על עצמן ועבודות של פועלים בפס ייצור.
מצד אחד, התחזית התחילה להתגשם כבר מזמן והיא נמצאת עדיין בתהליך הגשמה. מצד שני, אסימוב לא חזה את מלוא עוצמתה. המחשבים והרובוטים עתידים ככל הנראה להחליף גם עבודות שאינן שגרתיות במהותן אלא כאלה שדורשות מיומנויות חשיבה מסדר גבוה. הם יעשו זאת באמצעות האינטליגנציה המלאכותית (Artificial intelligence) שנמצאת בפיתוח מתמיד ומתקדמת כל העת. למשל, עיתונאות היא אחת העבודות שכנראה מחשבים יוכלו לבצע בעתיד הקרוב. מחשבים יאספו מידע ויכתבו בעצמם כתבות חדשותיות. מחשבים ורובוטים יסייעו (וכבר מסייעים) באבחונים רפואיים ובניתוחים רפואיים. מחשבים ינהגו במכוניות ובעצם כבר עושים זאת (המכונית האוטונומית). לכן, במובן מסויים הצפי לצמצום העבודות הזמינות עגום יותר ממה שמסתבר מתחזיתו של אסימוב. ייתכן שבעוד עשרים או שלושים שנה, לרוב בני האדם לא יהיו כלל עבודות משום שאת רובן יבצעו המחשבים והרובוטים. ייתכן שהמדינה תחלק כסף לאזרחיה כדי שיוכלו לחיות באופן ראוי. לא תהיה זאת המצאת יש מאין משום שאת המוצרים והשירותים שיצרכו האזרחים מקבלי הכסף ייצרו המחשבים והרובוטים.

ריי קורצווייל (Raymond Kurzweil; נולד ב-12 בפברואר 1948) חזה בספרו עידן המכונות החושבות (The age of spiritual machines) שיצא לאור ב-1999 את ההתרחשויות הבאות לשנת 2019 (ועוד רבות נוספות):

1.  לאנשים יהיו באופן רווח יותר ממחשב אישי ספציפי אחד .
זו תחזית שהתגשמה לחלוטין. לרוב בני האדם יש כיום מחשב נייד, סמרטפון, ולעתים גם טבלט, שעון חכם, שגם הם מחשבים, ועוד.
2.     רוב הלמידה מבוצעת על ידי ישויות וירטואליות, מין מורים מדומים המבוססים על תוכנה.
התחזית לא התגשמה. לדעתי היא גם רחוקה עדיין מלהתגשם. למורים אנושיים יש כנראה איכויות אחרות שאין למחשבים וביניהן יכולות רגשיות, חברתיות ואחרות. המגע האנושי כנראה נדרש וקריטי לכל למידה.
3.     באמצעות טכנולוגיית התקשורת אפשר לעשות כל דבר עם כל אחד, ללא קשר למיקום הפיזי.
התחזית התגשמה ברובה אבל עדיין קיימים דברים רבים שאי אפשר לעשות באמצעות הטכנולוגיה. למשל, אי אפשר להעביר בצורה יעילה ריח ומישוש, אי אפשר לחבק, לחוש בחום הגוף. אני מניח שעם הזמן טכנולוגיית התקשורת תאפשר לעשות יותר ויותר דברים.
4.     תוחלת החיים תעלה ליותר מ-100 שנים.
התחזית לא התגשמה אבל למרות זאת תוחלת החיים עלתה משמעותית בעשורים האחרונים. היא מגיעה כיום ליותר משמונים שנה וממשיכה לעלות. לאור ההתפתחויות הטכנולוגיות שאנו עדים להם, אני מתאר לעצמי שלא מן הנמנע שעד שנות הארבעים של המאה הזאת יושג היעד - תוחלת חיים ממוצעת של 100 שנים.
5.     מערכות של נהיגה אוטומטית מותקנות ברוב הכבישים.
תחזית הנהיגה האוטומטית התגשמה, באמצעות מכוניות אוטונומיות שכבר נמצאות בדרכים (אמנם עדיין באופן התחלתי וניסיוני). מעניין שדווקא קורצווייל לא חשב בעניין זה על המכונית האוטונומית אלא על מערכות אוטומטיות שיותקנו בכבישים עצמם. יכול להיות שאפילו עבורו, תחזית של מכונית אוטונומית, מכונית הנוהגת ומנווטת את עצמה בעצמה, נראתה אז דמיונית מדי.

***

התחזיות המתוארות מעידות על כך שבסך הכל כיוונן היה נכון. עם זאת, בחלק ניכר מהמקרים התגשמות התחזית, גם אם קרתה, לא קרמה עור וגידים בדיוק כפי שנחזתה. לדוגמה הנהיגה האוטומטית עתידה הייתה, לפי קורצווייל, להתבצע באמצעות מערכות אוטומטיות שיותקנו בכבישים עצמם ולא כמכונית אוטונומית.
וכן, בחלק מהמקרים התחזית כלל לא התגשמה, כגון התחזית לקיום נוכחות אנושית בירח.
גם אם התחזיות העתידניות אינן מתגשמות בדיוק כפי שנחזו, או אף אינן מתגשמות כלל, נראה שהן נותנות תמונה כללית לא רעה על העתיד וגם מהוות כלי להיערכות לקראתו.


5 תגובות:

 1. על בסיס מה אתה אומר מה התחזיות (ועל פי מה קבעת התאריך)? צריך לכאורה להכניס עוד תחזיות שאני לא מבין על פי מה סיננת?

  השבמחק
  תשובות
  1. לא הבנתי כל כך מה ששאלת. התחזיות הן של אסימוב וקורצווייל, כמובן לא כולן אלה חלק קטן מהן.

   מחק
 2. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק

עלייתה של הבינה המלאכותית/יורם אורעד

  התמונה נוצרה על ידי playgroundai.com היא קיימת בדרך זו או אחרת כבר שנים רבות אבל בחודשים האחרונים צברה תאוצה בלתי רגילה. הבינה המלאכותית (...