יום רביעי, 30 בינואר 2019

שנת הסמרטפונים המתקפלים? /יורם אורעד


האם 2019 תהיה השנה שבה יפרצו הסמרטפונים המתקפלים אל חיינו?סמרטפון מתקפל הוא סמרטפון בעל מסך גדול (מעין טבלט) שיכול להתקפל לצורת סמרטפון רגיל (בעל מסך קטן) ולהיפך, יכול להיפרש מסמרטפון רגיל למכשיר בעל מסך גדול. התועלת ברורה -כשנרצה להשתמש בו לצרכים שאנו עושים בהם שימוש כסמרטפון רגיל כגון שיחות טלפון, שיחות ווטסאפ, גלישה בפייסבוק ועוד, נוכל להשתמש בו בצורת המסך הקטן. כשנרצה לצפות  בסרט, לקיים שיחת ועידה ועוד, נשתמש בו בצורת המסך הגדול. המעבר הזה מאפשר שימוש במכשיר יחיד שניתן לעבור בו ממסך קטן למסך גדול ולהיפך, ללא צורך בשני מכשירים נפרדים (כגון מחשב נייד בנפרד וסמרטפון בנפרד). הוא גם מגביר את הניידות - במקום לשאת שני מכשירים, האחד גדול והשני קטן, הכל מאוחד במכשיר יחיד שניתן לקפלו למכשיר קטן (בגודל סמרטפון רגיל) שנוכל לשאתו בכיס או בתיק קטן.
כבר שנים מדברים על הסמרטפון המתקפל. על פי הידיעות הטריות המגיעות כל העת בחודשים האחרונים, מסתמן סיכוי גבוה לכך שהשנה הוא ייצא מגדר הרעיון ואב הטיפוס אל השווקים, ויהיה זמין לרכישה לקהל המשתמשים.  
מספר חברות מתכוונות לייצר השנה סמרטפונים מתקפלים. חברת סמסונג כבר הציגה את הסמרטפון המתקפל שלה. הוא מורכב משני מסכים. גודל המסך הגדול הוא 7.3 אינץ' והוא ישמש כטבלט קטן ויתאים לצפיה בסרטים למשל. ניתן יהיה לקפלו לשניים, בדומה לספר ואז יהפוך המכשיר לסמרטפון בגודל של 4.6 אינץ'. לפי התכנית הוא ישווק עוד במהלך השנה. חברת שיאומי מתכוונת גם היא לייצר סמרטפון מתקפל. הסמרטפון שלה יתקפל בדרך שונה מזה של סמסונג. במראהו הגדול, יהיה גודלו כשל טבלט קטן. ניתן יהיה לקפלו משני צדדיו באופן סימטרי ולאחר הקיפול יהיה המכשיר בגודל סמרטפון מצוי. גם לחברה בשם רויול יש כוונה להשיק סמארטפון מתקפל וגם הוא, כמו הסמרטפון של סמסונג, מהווה מכשיר עם מסך אחד שניתן לקפלו לשניים. בין החברות המתכוונות לפתח סמרטפון מתקפל נמצאת גם חברת וואווי שהודיעה שבכוונתה להתחיל לשווקו כבר ביוני השנה.

ויש גם בעיות

למרות החידוש והשימושיות של סמרטפונים מתקפלים, הרי שאלה שיצאו השנה יסבלו ממספר בעיות די משמעותיות. ראשית, הם אמנם מתקפלים אך בעיקרו של דבר אינם בעלי מסך גמיש, לפחות לא כשמדובר על סמסונג. מסך המכשיר הוא למעשה שני מסכים המתחברים בעת פרישתם והופכים למסך אחד. לא מדובר על מסך גמיש שניתן לקפלו. שנית, הם יהיו עבים מהרגיל, עקב הצורך להתקפל ממסך גדול לקטן יותר, דבר שמשמעותו הכפלת העובי. בנוסף, לא ברור עד כמה הסמרטפונים האלה יהיו עמידים למכות ונפילות. הסמרטפון המתקפל של סמסונג סובל כרגע מבעייה נוספת - קיפול המכשיר עד הסוף גורם לשבר. בעיה נוספת היא המחיר. מחיר הסמרטפון המתקפל צפוי להיות גבוה משל הסמרטפונים החדישים ביותר הקיימים כיום, למרות שמן הסתם המחיר ילך וירד עם הזמן, כפי שקורה באופן כללי למחירם של סמרטפונים ומחשבים ולמכשירי חשמל בכלל.

***
השנה כנראה יגיע אלינו הסמרטפון המתקפל. ללא ספק הוא אכן קורץ באפשרות שלו להפוך ממכשיר בעל מסך גדול למכשיר בעל מסך קטן על ידי קיפולו. עם זאת, צריך להתייחס בזהירות ליילוד הרך שאמור להגיע אלינו השנה, ויסבול כנראה ממחלות ילדות כגון מחיר גבוה ושימוש מסורבל ולא נוח העלולות לסכן את תפוצתו בקרב קהל היעד.
הסמרטפון המתקפל יהווה לדעתי חידוש שימושי,יחדור ללב הקהל הרחב ויהיה נפוץ. זאת, משום שהוא עונה על צורך אמיתי. זהו הצורך במכשיר גמיש מבחינת תפקודו - מצד אחד סמרטפון רגיל ומאידך מכשיר בעל מסך גדול המאפשר צפיה טובה יותר בתכנים ה"מבקשים" זאת כגון סרטים או שיחות ועידה.


אין תגובות:

פרסום תגובה

מזמזמים בּזוּם - בעיית התקשורת הדיגיטלית בחינוך/יורם אורעד

ציור: הלל שלפין   טכנולוגית התקשורת הייתה אמורה לסייע להוראה ולמידה במשבר הקורונה. לא זה בדיוק מה שקרה. סיבה אפשרית אחת לכך היא שהלמידה הדיג...