קוראים

יום שני, 26 ביוני 2023

עלייתה של הבינה המלאכותית/יורם אורעד

 

התמונה נוצרה על ידי playgroundai.comהיא קיימת בדרך זו או אחרת כבר שנים רבות אבל בחודשים האחרונים צברה תאוצה בלתי רגילה. הבינה המלאכותית (AI) היא רבת עוצמה ורבת סכנות. מהי בינה מלאכותית ומהם שימושיה, מהן סכנותיה ואיך להתמודד אתן?


בינה מלאכותית ותרומתה

בינה מלאכותית (AI) היא שם כולל למערכות מחשב שיכולות לבצע משימות הדורשות לרוב בינה אנושית כגון זיהוי דפוסים, הבנת שפה, זיהוי תמונה, וקבלת החלטות. צעדים ראשונים לפיתוח בינה מלאכותית נעשו כבר באמצע המאה הקודמת אבל הבינה המלאכותית העכשווית כבר מסוגלת להפגין תכונות של תבונה אנושית כולל למידה, פתרון בעיות, יצירתיות ואינטליגנציה חברתית. הרמקולים החכמים (למשל אלכסה והעוזרת הקולית של גוגל, המסוגלות לענות על שאלות ובקשות כגון בקשה למידע ושמיעת קטעים מוזיקליים) הם דוגמאות לבינה מלאכותית. דוגמה נוספת ומרתקת היא צ'אט ג'יפי טי (ChatGPT) של חברת OpenAI המסוגלת להשיב על שאלות, לעבד מידע (למשל לסכם מאמר ארוך), לחבר מכתבים, לכתוב מאמרים, ועוד. DALL·E, גם היא של חברת OpenAI מהווה דוגמה נוספת ומרתקת גם היא לתבונה מלאכותית. זוהי תוכנה היוצרת תמונות מתיאורים טקסטואליים ומסוגלת ליצור דימויים במגוון סגנונות כגון תמונות ריאליסיטות, ציורים ואמוג'י (תמונה דיגיטלית או סמל המבטאים רעיון מסוים או רגש). התוכנה מסוגלת גם לבצע מניפולציות בתמונה ולסדר בה מחדש מרכיבים שלה. אפשר להשתמש ב-AI לצרכים שונים שבהם יצירת רעיונות לכתיבה ולקמפיינים. אפשר להשתמש בה לפישוט של רעיונות מסובכים, זאת אומרת להסבירם באופן קל להבנה. AI יכולה לשמש כמתורגמן וכמנוע חיפוש המוצא מידע רלוונטי. אחד השימושים החשובים ביותר שלה הוא ברפואה. לדוגמה, אבחנות רפואיות רבות מסתמכות על פיענוח תמונות רפואיות כמו של CT ו-MRI. את האבחנות מבצעים רופאים שהתמחו בפיענות התמונות ובקביעת האבחנה הרפואית שלהן. AI יכולה לעשות זאת תוך עקיפת אנשי מקצוע שלהכשרתם דרושה עבודה רבה. 

אלה הן רק דוגמאות למשימות שתבונה מלאכותית מסוגלת לבצע. יש עוד רבות.


קטגוריות של בינה מלאכותית

אפשר לסווג את הבינה המלאכותית לשלוש קטגוריות, שהן למעשה שלוש רמות:


  • בינה מלאכותית צרה או באנגלית ANI- Artificial narrow intelligence: זוהי בינה מלאכותית המתוכננת לביצוע משימות ספציפיות או לפתרון של בעיות ספציפיות. זאת, ללא שתוכנתה לבצע את אותן משימות או בעיות ספציפיות. סירי, אלקסה והעוזר של גוגל (Google Assistant) הן דוגמאות לבינה מלאכותית צרה.


  • אינטליגנציה מלאכותית כללית או באנגלית AGI-Artificial general intelligence (מוכרת גם כאינטליגנציה מלאכותית חזקה): תבונה מלאכותית המסוגלת לבצע מגוון רחב של משימות שונות המבוססות על ניסיון מצטבר שצוברת התבונה המלאכותית. AGI מסוגלת להסיק מסקנות ולחשוב כמו אדם. תבונה מלאכותית מסוג זה איננה קיימת עדיין ולא ברור מתי תושג. חלק מהחוקרים סבורים שהדבר יקרה תוך שנים או עשרות שנים. אחרים סבורים שיחלפו לפחות מאה שנים עד שתושג, אך רק מיעוט סבור שהיא לעולם לא תושג. קיים ויכוח האם תוכנות כמו GPT הן בעצם צורות מוקדמות, גם אם לא מושלמות, של AGI.


  • אינטליגנציית על מלאכותית או באנגלית ASI- Artificial super intelligence: אינטליגנציה מלאכותית העולה על זו של בני אדם. היא עולה על כל צורות האינטליגנציה האנושית בכל ההיבטים ובכל פונקציה. אינטליגנציה מלאכותית מסוג זה יש בה כדי לסכן את האנושות והיא עלולה אף להכחיד אותה. גם אינטליגנציה מלאכותית כזו עדיין איננה קיימת.


בינה מלאכותית - נכס עצום עם סכנות גדולות


עם כל יתרונות ה-AI, שרובם כנראה עדיין נסתרים מאתנו, היא טומנת בחובה גם סכנות, חלקן גדולות ואף קריטיות וגם כאן, רובן כנראה עדיין נסתרות מאתנו.

הנה אחדות מהן:


  • סכנה לפרטיות: טכנולוגיות של AI כרוכות לעתים קרובות באיסוף וניתוח של מידע רב. חלק גדול ממנו הוא, מן הסתם, מידע אישי. כדי למנוע, או לפחות להפחית סכנה זו יש לדאוג לתקנות שיבטיחו את המידע האישי.


  • סיכונים בטיחותיים: פַּצְחָנים (האקרים) וגורמים בעלי כוונות זדון עלולים לרתום את ה-AI לתקוף באופן מתוחכם יותר. דוגמה טובה לכך היא הרכבים האוטונומיים שתפקודם עלול להיפגע אם יותקפו. דוגמה נוספת היא תקיפת מערכות נשק אוטונומיות שאם יותקפו על ידי פצחנים (האקרים) שיסתייעו ב-AI עלולות לפעול בצורה מסכנת עוד יותר מאשר ללא השימוש בה. כדי להתמודד עם הסכנה צריכים ארגונים וממשלות לפתח ולתמוך בתקנות מתאימות ולפתח שיתופי פעולה בינלאומיים בנושא.


  • סכנת התלות המוגזמת: תלות מוגזמת ב-AI עלולה להוביל לפגיעה ביצירתיות, בחשיבה הביקורתית ובאינטואיציה האנושית. לכן, צריך לאזן בין השימוש בה לקבלת החלטות לבין השימוש במוח האנושי לקבלתן. דבר זה חיוני לשימור יכולותינו הקוגניטיביות.


  • פיטורי עובדים: השתכללות ה-AI מייתרת עובדים אנושיים רבים. תפקידים  שעד כה בוצעו על ידי בני אדם יוכלו להתבצע על ידי AI ואפילו טוב יותר . לכן, צריך לדאוג לפתח יכולות חדשות אצל בני אדם כדי לאפשר להם להמשיך להיות רלוונטיים.


  • יצירת והפצת מידע מוטעה: כבר עכשיו, תוכן המופק על ידי AI תורם להפקת והפצת מידע שגוי ובכך למניפולציה של דעת הציבור. הדבר מהווה סכנה לדמוקרטיה. ככל שתפותח AI משוכללת יותר, כך יופק תוכן שגוי רב יותר ומשכנע יותר. יש לעשות מאמצים לאתר מידע מוטעה המופק על ידי AI ולהלחם בו.


  • סיכונים קיומיים: פיתוח אינטליגנצית על מלאכותית (ASI-Artificial general intelligence) עלול להוביל להשלכות הרסניות עד כדי סכנה קיומית לאנושות. זאת, משום שהיא אינה מתיישרת בהכרח עם הערכים והקדימויות האנושיים. כדי להתמודד עם כך, על הקהילה הבינלאומית כולה לשתף פעולה כדי להבטיח שהיא תשרת את הערכים האנושיים וההעדפות האנושיות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

עלייתה של הבינה המלאכותית/יורם אורעד

  התמונה נוצרה על ידי playgroundai.com היא קיימת בדרך זו או אחרת כבר שנים רבות אבל בחודשים האחרונים צברה תאוצה בלתי רגילה. הבינה המלאכותית (...