קוראים

יום רביעי, 17 בינואר 2018

מה שחזינו ומה שנהיה/יורם אורעד


כך ראו בשנת 1910 את התקשורת האודיו ויזואלית בשנת 2000. תמונה: וויקימדיה.

אילו מן התחזיות הטכנולוגיות של העבר הפכו למציאות ואילו המצאות טכנולוגיות שלא חשבנו עליהן בכלל הגיעו בהפתעה? ויותר מזה - האם התחזיות שהתגשמו, התגשמו כפי שחשבנו?
כשהייתי ילד, נער ובחור פינטזתי הרבה מאד על הטכנולוגיות שנזכה להן בעתיד (וגם היום אני עושה זאת). במוחי דמיינתי את עצמי מתנהל בתוך המציאות הטכנולוגית הפנטסטית של העתיד וזה הלהיב אותי. רבות מהטכנולוגיות שאנשים דמיינו בעבר אכן התגשמו. אחרות לא התגשמו כלל. לעומת זאת הגיעו טכנולוגיות שלא חזינו אותן.
אז מה התגשם ובאיזה אופן, ואילו טכנולוגיות שלא חזינו הגיעו בהפתעה? הנה כמה דוגמאות.

טכנולוגיות שנחזו והתגשמו
מספרן של התחזיות הטכנולוגיות שנחזו בעבר והתגשמו הוא רב. למשל, ז'ול ורן חזה את המסע לירח, את הפקס (שכבר הספיק להיות נחלת העבר) ואת כניסת החשמל לשימוש נרחב. הוא חזה מכשיר הדומה לטלוויזיה וכלי כבד מן האוויר המסוגל לרחף ואפשר לכוונו לכל צד, שהוא למעשה מטוס. ארתור קלארק, סופר המדע הבדיוני הנודע והפיזיקאי, חזה את לווייני התקשורת וגם הגה בעצמו את הרעיון בפירוט. בשנת 1913 חזה סופר המדע הבדיוני ה.ג'. וולס את הפצצה הגרעינית  ואת תוצאותיה.  בשנת 1909 חזה ניקולא טסלה את מתקני התקשורת האישיים המקשרים בינינו באופן אלחוטי (דבר שקרה כבר בשלהי המאה שעברה). הוא טען שניתן יהיה לשדר הודעות באופן אלחוטי מכל מקום לכל מקום והדבר יהיה כה פשוט עד שכל אחד יוכל להיות בעליו של מתקן כזה ולהשתמש בו.

טכנולוגיות שנחזו ולא התגשמו
לעומת החזונות שהתגשמו קיימים גם כאלה שלא התגשמו כלל. אחד מהן הוא החזון למסעות חלל נרחבים בהרבה מאלה של היום, וליישוב החלל. באמצע המאה העשרים פורסמו תכניות למסעות מאויישים לכוכב הלכת מאדים, לירחיו של צדק וכן ליישובו של הירח, כל זאת עד תום המאה העשרים. המאה העשרים הסתיימה לפני שנים רבות ואף אחת מתכניות אלה לא התגשמו. אחת הסיבות האפשריות לכך היא שבאמצע המאה העשרים התחוללה מלחמה קרה בין ארצות הברית וארצות המערב בכלל, לבין ברית המועצות. במידה רבה התחרות בין שני הגושים, המערבי והמזרחי, היא שהניעה את חקר החלל ואת הכוונה ליישבו. מניע זה אינו קיים עוד. בנוסף, ייתכן שהעניין בחקר החלל ויישובו פחת גם בציבור עצמו בין היתר משום שעניינו הופנה לאפשרויות טכנולוגיות אחרות כגון האינטרנט, עולם המחשבים האישיים ואמצעים טכנולוגיים חדשניים של עולם הבידור. גורם אפשרי נוסף הוא ההשקעה הכלכלית הרבה שנדרשה לחקר ויישוב החלל.
עוד חזון שלא התגשם הוא פיתוח מושבות חלל המסתובבות סביב עצמן ויוצרות באופן כזה מעין כבידה מלאכותית.
חזון המכוניות המעופפות קיים כבר עשרות שנים אך עד כה לא התממש. ייתכן  שפיתוחים של השנים האחרונות יביאו בסופו של דבר להגשמתו, לא ברור מתי - אולי בעשור הבא.
עתידנים חזו בעבר ששיחות ועידה באמצעות האינטרנט ייתרו את הצורך בפגישות עסקים פנים אל פנים ולכן ייתרו גם את הצורך בנסיעות. על פי חזונם, יתרוקנו הערים ברובן ויהפכו לערי רפאים משום שאנשים יעבדו במשרדיהם או בבתיהם. גם חזון זה לא התגשם. הסיבה לכך נעוצה אולי במשהו שהעתידנים לא חזו - הצורך של בני אדם להיות במגע עשיר ובקשר פיזי אמיתי, שהאמצעים הטכנולוגיים, גם המשוכללים ביותר, אינם מספקים. לדוגמה, בשיחות ועידה אינטרנטיות נעדר חוש המישוש, היכולת להסתובב אחד סביב השני, הריח והראיה התלת מימדית ללא צורך במשקפיים מיוחדים. ייתכן שבעתיד, כאשר אלה ואחרים יתאפשרו, חזון זה יתגשם, לפחות באופן חלקי.

וכאלה שהתגשמו... אך לא כפי שנחזו
והיו חזונות שהתגשמו אך לא כפי שחשבנו. אחת מהן היא הרובוטים. לפני עשרות שנים דמיינו עתידנים את הרובוטים כרובוטים אנדרואידים (דמויי אדם). רובוטים כבר קיימים כיום במגוון גרסאות אבל רובם אינם דומים לאדם. קיימים רובוטים תעשייתיים החוסכים בכוח אדם באופן משמעותי ביותר, רובוטים לניקוי, רובוטים המסייעים בחקר החלל ומזל"טים רובוטיים המשמשים למשימות שונות. ויש גם רובוטים וירטואליים שהם בעצם תוכנות  חכמות המסייעות לנו בכל מיני דרכים. גם התקשורת האודיו ויזואלית שונה ממה שדמיינו עתידני העבר. חלקם דמיין טלפון מיוחד המצויד במסך, שישמש לתקשורת כזו. כיום התקשורת האודיו ויזואלית מתבצעת באמצעות האינטרנט תוך שימוש במחשב, טבלט או סמרטפון והיא מהווה רק חלק מהמוני אפליקציות קיימות.  תחזית מזג האוויר גם היא אינה תואמת את העבר שבו חשבו שבעתיד יעמוד על שולחן העבודה מכשיר מיוחד למזג אוויר שייתן לנו תחזית אוויר מדויקת. כיום, אפליקציית מזג אוויר היא, כמו התקשורת האודיו ויזואלית, רק אחת מאפליקציות רבות העומדות לרשותנו.

טכנולוגיות שהגיעו בהפתעה
לעומת תחזיות שנחזו והתגשמו, אחרות הגיעו בהפתעה. הגדולה שבהן היא רשת האינטרנט. איש לא חזה אותה אפילו שנים ספורות לפני שהגיעה לחיינו בשנות התשעים של המאה הקודמת. מכל ההמצאות שהומצאו במאה העשרי
ם זוהי אחת מהבולטות והמשפיעות שבהן, אם לא הבולטת והמשפיעה מכולן.
איש לא חזה גם את בואם של המחשב האישי והטלפון הסלולרי. המחשב הומצא כבר בשנות הארבעים של המאה העשרים אבל עוד בשנות השבעים של אותה מאה לא צפו את המצאתו של המחשב האישי שהומצא בתחילת שנות השמונים של אותה מאה. אולסון, נשיא חברת דיג'יטל אקוויפמנט, אף טען רק בשנת 1977 ש"אין כל סיבה לכך שמישהו ירצה במחשב בביתו אך כבר בעשור שלאחר מכן בא לעולם המחשב האישי והפך במהירות לרווח מאד בשימוש.

***
הגשמתן של תחזיות טכנולוגיות תלויה לא רק באפשרויות הטכנולוגית אלא במגוון גורמים אחרים כגון השקעה כספית, העניין שיש בציבור בטכנולוגיות ובצורך האנושי בהן. טכנולוגיות לא תמיד מתגשמות בהמשך ישיר לתחזיות, אלא לפעמים הן באות בהפתעה, כמו טכנולוגיית האינטרנט. ולעתים… הן מתגשמות אך לא כפי שנחזו.


2 תגובות:

  1. הפקס עדיין חי וקיים בארץ...

    השבמחק
  2. אתה צודק אבל הוא הולך ודועך, וחוץ ממקרים בודדים (ומעצבנים) אף אחד לא דורש ממני להשתמש בו (וגם אין לי).

    השבמחק

עלייתה של הבינה המלאכותית/יורם אורעד

  התמונה נוצרה על ידי playgroundai.com היא קיימת בדרך זו או אחרת כבר שנים רבות אבל בחודשים האחרונים צברה תאוצה בלתי רגילה. הבינה המלאכותית (...