קוראים

יום שישי, 5 במאי 2017

בגדים מפיקי אנרגיה

המכשירים האישיים המתוחכמים יותר והמתוחכמים פחות שמשרתים אותנו ביעילות ונוחות ומסוגלים לעשות בשבילנו דברים נפלאים, כגון סמרטפונים, רמקולים נישאים ושעוניים חכמים, זקוקים כל העת לאנרגיה לפעולתם. כדי לספקה באופן עצמאי ובלי שתיגרם לנו עגמת נפש הכרוכה בהתרוקנות הסוללה בדיוק בזמן שאנחנו זקוקים לשימוש במכשיר מפתחים מדענים בברלין לבוש שיפיק אנרגיה לפעולתם של מכשירים אישיים. האנרגיה תופק מתנועת הגוף באמצעות יחידות להפקת אנרגיה ולאחסונה, שישולבו בבגד שאנחנו לובשים. המדענים יצרו יחידות להפקת אנרגיה, הקרויות בשם קוצרי אנרגיה (energy harvesters) ויחידות לאגירת אנרגיה, מעין סוללות זעירות. קוצרי האנרגיה והיחידות לאגירת האנרגיה כאחד, עשויות מצירוף מסובך של ננו סיבים (סיבים דקים מאד שקוטרם פחות ממיקרון)  וננו חלקיקים קרמיים. קוצרי האנרגיה והיחידות לאגירת אנרגיה משולבות בתוך אריג, מפיקות אנרגיה ואוגרות אותה. האתגר של המפתחים הוא להבטיח שהרכיבים האלקטרוניים (כגון קוצרי האנרגיה והיחידות לאגירת אנרגיה) יהיו גמישים דיים כך שיתאימו לאריג שהם משולבים בו וזו מטרתם הסופית - לפתח רכיבים אלקטרוניים להפקת אנרגיה שאפשר יהיה לשלבם בקלות באריג. לדברי המפתחים, הפיתוח יוכל להיות מוכן ליציאה לשוק תוך חמש שנים.

בדרך לעצמאות אישית באנרגיה?

הפיתוח נראה כהתחלה טוב להשגת עצמאות במה שנוגע לתלותנו באנרגיה עבור מכשירים אישיים. אני מניח שבשנים הקרובות יפותחו אמצעים נוספים בדרך להשגתה של עצמאות זו. הנה כמה אפשרויות להפקת אנרגיה חשמלית עבור מכשירינו האישיים:

  • ניצול חום הגוף. גופנו  מפיק חום כל העת. עקרונית, ניתן להפיק באמצעותו אנרגיה חשמלית.
  • ניצול אנרגיית הקרינה של השמש ושל מקורות קרינה אחרים, על ידי תאי שמש גמישים הניתנים לשילוב באריג. תאי השמש ימירו אנרגיית קרינה וימירו אותה לאנרגיה חשמלית.
  • ניצול גלים אלקטרומגנטיים בסביבתנו להפקת אנרגיה. נסיונות כאלה כבר נעשו בעבר, אך עדיין לא הפכו למעשיים.
  • ניצול תנועות שונות בתוך גופנו, למשל פעימות הלב, נשימה ודיבור.

עד כמה זה מעשי?

לא ברור כמה מהדרכים האלה ואחרות הן אכן מעשיות מבחינה כלכלית ומבחינת נוחות השימוש וקלות השימוש אבל אני מניח שבשנים הקרובות חלק מהן יתפתחו ויאומצו.
בצד הפקת האנרגיה לשימוש אישי, אני מתאר לעצמי שבשנים הקרובות המכשירים יהיו יעילים יותר ויותר בשימוש באנרגיה. למעשה זה קורה כל הזמן, למשל - בשנים האחרונות מתרחש תהליך של ניהול יעיל יותר של האנרגיה המשמשת בסמרטפונים וזו כנראה אחת הסיבות שהסוללות מחזיקות מעמד לזמן רב יותר בין טעינה לטעינה.

שימוש בדרכים שונות להפקת אנרגיה עבור מכשירינו האישיים, בצד הגברת ניהול אנרגיה יעיל יותר יהפכו אותנו כנראה בשנים הקרובות לעצמאיים מבחינת תלותנו באנרגיה הנדרשת למכשירים אישיים וזמינותה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

עלייתה של הבינה המלאכותית/יורם אורעד

  התמונה נוצרה על ידי playgroundai.com היא קיימת בדרך זו או אחרת כבר שנים רבות אבל בחודשים האחרונים צברה תאוצה בלתי רגילה. הבינה המלאכותית (...