קוראים

יום ראשון, 5 בספטמבר 2021

האם נזדקן עם רובוטים?/יורם אורעד

 האם בעתיד הקרוב יסייעו רובוטים לזקנים בהיבטים שונים - חברתיים, בריאותיים ועוד? זה מה שמסתמן, עקב ההתארכות הנמשכת בתוחלת החיים והמחסור הגדל והולך במטפלים סיעודיים לזקנים. 


רובוטים שידאגו לנו בזקנתנו

מי ידאג לנו, יטפל בנו ויארח לנו לחברה כשנהיה זקנים ומי ידאג לאלה שהם זקנים כבר היום? ההתמודדות עם ההזדקנות היא אתגר כבד משקל עבור החברה האנושית, במיוחד לאור תוחלת החיים המתארכת והולכת והבעיות הבריאות של הזקנה, שאולי הקלנו עליהן במידה מסוימת אבל טרם הצלחנו לפתור אותן. ביום חמישי שעבר (2.9.2021) שודר בערוץ 12 סרטו של חיים הֵכט על אתגר הטיפול והדאגה לזקנים ועל הפתרון שהציגה יפן להתמודדות עם האתגר - רובוטים המלווים את הזקנים ומטפלים בהם. יפן היא אחת המדינות בעלות תוחלת החיים הגבוהה ביותר בעולם ויש בה את מספר בני ה-100 ומעלה, הגדול בעולם. עקב הילודה הנמוכה בה ואי הצלחתה בגיוס מטפלים זרים אליה לטיפול בזקנים, התהוותה בה בעייה חמורה מאד של טיפול בזקנים. יפן מתמודדת כיום עם הבעיה באמצעות רובוטים הממלאים תפקידים רבים ומגוונים עבור הזקנים שלה. הרובוטים יודעים לשאת זקנים מהמיטה ולרחוץ אותם. הם מסוגלים לשמש לזקנים חברים, שאתם הם משוחחים, לתת להם תרופות ועוד. לדעת חיים הֵכט, שאותו אני מעריך מאד, זה איום ונורא משום שחסר המגע האנושי, החם (דרך אגב, אינני מסכים שזה איום ונורא. מטריד מאד זה הביטוי הנכון יותר בעיניי לתיאור המצב). הֵכט הציע את גיוסם של חיילים משוחררים שיקדישו כמה חודשים מחייהם לטיפול בקשישים כשהם מקבלים מענק עבודה כפול.


רובוטים, אבל גם צוותים אנושיים

בשימוש ברובוטים כמטפלים יש להביא בחשבון כמה דברים. בראש ובראשונה, עקב ההתארכות המתמידה של תוחלת החיים והתמעטות הזמינוּת של המטפלים האנושיים, כנראה שלא תהיה לנו ברירה. לא רחוק היום בו לא יהיו לנו מספיק מטפלים אנושיים לטיפול בזקנים. 

שנית, הרובוטים האנדרואידים (דמויי האדם) הם רק בתחילת דרכם ויש להניח ששיכלולם בשנים הקרובות יספק תכונות שאינן קיימות כיום כגון יכולת להבין שפת גוף ורגשות, יכולת לתמוך רגשית, יכולת לחבק ולנשק באופן אנושי או כמעט אנושי ואולי (בעתיד הרחוק יותר) אף לקרוא מחשבות ורגשות. אני מניח שההתפתחויות הטכנולוגיות גם יאפשרו להפוך את המראה ואת שפת הגוף של הרובוטים לאנושיים יותר ומשכנעים יותר ויותר, כך שיתקבלו ברצון ואולי אף באופן טבעי על ידי הזקנים המשתמשים בהם. אפשר יהיה לשכלל את הרובוטים כך שיוכלו לזהות מצבי רוח לא רק על פי הדיבור של בעליהם אלא גם על פי שפת הגוף שלהם. אפשר יהיה להקנות להם את האפשרות לזהות מצבי רוח על פי אופי הדיבור (כגון השהיה בין משפטים, צורת הדיבור).

ושלישית, לא חייבים לבחור בין שתי אפשרויות - רובוטים או מטפלים אנושיים. אפשר בהחלט לשלב בין רובוטים לבין מטפלים אנושיים. המטפלים האנושיים ידאגו לצד ה"אנושי יותר" שיכלול הענקת חום, קריאת רגשות, הבעת רגשות ותגובה הולמת אליהן, קריאת שפת גוף, מגע אנושי ועוד. המטפלים האנושיים והרובוטים יוכלו לחלק ביניהם את תחומי הפעולה. הרובוטים יוכלו לבצע את התפקידים הטכניים יותר כגון רחצה, חלוקת תרופות, ביצוע בקשות של הזקנים שעניינן טכני כגון הזזת חפצים ממקום למקום, חימום מזון במיקרוגל, חיתוך סלט, התקשרות למקומות שונים. המטפלים האנושיים, לעומת זאת, יוכלו להקשיב ללקוחותיהם הזקנים, להגיב ולתמוך בהם רגשית. המטפלים יוכלו גם לארגן את סדר העבודה ואת חלוקת העבודה עם הזקנים שלהם. באופן כזה, מספר מועט של מטפלים המלוּוִים ברובוטים, יוכלו להתמודד בהצלחה עם צרכיהם של הזקנים.


                                                                   ***

עד שלא נמצא את הפתרון למחלות וליקויי הזקנה, השימוש ברובוטים להתמודד עם המחסור במטפלים בזקנים, נראה כאפשרות סבירה בהחלט ואף יותר מכך. אולי זו אף האפשרות האופטימלית להתמודד עם המחסור במטפלים בזקנים, שרק הולך ומתעצם. השאלה היא באיזה אופן לעשות זאת.

ובכל מקרה, גם רובוט המטפל בבעליו עדיף מלא כלום.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

עלייתה של הבינה המלאכותית/יורם אורעד

  התמונה נוצרה על ידי playgroundai.com היא קיימת בדרך זו או אחרת כבר שנים רבות אבל בחודשים האחרונים צברה תאוצה בלתי רגילה. הבינה המלאכותית (...