קוראים

יום ראשון, 11 באפריל 2021

נוסעים אל כוכבים רחוקים/יורם אורעד

 


מימין - ספינת דורות, משמאל - אסטרונאוטים בעירות מושהית

טיסות חלל למרחקים ארוכים מאד יימשכו עשרות, מאות ואולי אלפי שנים. לשם מה אנו צריכים אותן, כיצד הן יוכלו להתבצע ומה יהיו האתגרים בטיסות כאלו?

 

לנסוע הרחק בחלל מעבר לתחומי מערכת השמש שלנו, אל מערכות שמש אחרות, הוא אחד מחלומותיו המרגשים והמלהיבים ביותר של האדם. אנחנו  עדיין רחוקים מאד מהאפשרות לעשות זאת. טיסות חלל ארוכות טווח דורשות אנרגיה, ידע ומשאבים שאין לנו אותם עדיין אבל אולי יהיו לנו בעתיד הלא כל כך רחוק, אולי עוד במאה ה-21.

 

למה לנסוע למרחקים כאלה?

למה לנו לטוס כל כך רחוק והאם זה שווה את המאמץ?

אפשר למנות לפחות שתי סיבות שונות לכך(ויש יותר). האחת היא הסקרנות האנושית. סיבה אחרת היא הצורך בגיבוי לקיום האנושי. סכנות שונות מאיימות על עתיד כדור הארץ וביניהן ההתחממות הגלובלית ופגיעת גופים גדולים בו שעשויים אולי להשמיד את האנושות. מסע חלל ארוך טווח למציאת גרם שמים מתאים לחיים אנושיים עשוי לאתר מקום חליפי עבור האנושות למקרה של איום על קיומה.

 

איך נוסעים למרחקים כאלה?

למרות שהמרחקים בתוך מערכת השמש גדולים מאד, הרי שמחוצה לה מצפים לנו מרחקים גדולים בהרבה, תהומות חלל בגודל בלתי נתפס. במהירויות הטיסה הנוכחיות של החלליות יחלפו אלפי שנים עד שחללית תגיע לכוכב (שמש) הקרוב ביותר, פרוקסימה קנטאורי. 

אפשר לנסות לערוך טיסות חלל לכוכבים רחוקים בחלליות לא מאוישות. טיסות החלל הופכות למסובכות בהרבה כאשר מדובר בחלליות מאוישות, בין היתר עקב הצורך להגן על הגוף האנושי מהפעלת כוחות חזקים בעת האצת החללית, קרינה מזיקה מן החלל והיעדר כבידה. מצד שני, דווקא טיסות החלל המאוישות הן המעניינות יותר.

קיימות מספר אפשרויות לטיסות חלל מאוישות אל מחוץ למערכת השמש. הנה כמה מהן:  • ספינת דורות: גם כשיעמדו לרשותנו חלליות בעלי מהירויות גבוהות בהרבה מאלה של היום, עשויות לחלוף עשרות, מאות ואולי אלפי שנים עד להגעתן אל היעד, גם אם הוא יהיה קרוב יחסית (במונחים אסטרונומיים). ספינת הדורות היא אולי אפשרות להתמודד עם משך הזמן הארוך. זוהי חללית ענקית שבתוכה אלפי ואולי רבבות בני אדם שיתחזקו את החללית ויביאו דורות של צאצאים. מי שיגיעו ליעד יהיו צאצאיהם של אלה שנשלחו מכדור הארץ. ספינת הדורות תהיה חללית שתקיים את עצמה ממש כמו עולם המתקיים בעצמו.  • עירנות מושהית (Suspended animation): עירנות מושהית היא האטה זמנית של התהליכים הביולוגיים בגוף באופן כזה שהתהליכים החיוניים ממשיכים להתקיים. הכוונה היא שאנשי החללית יוכנסו למצב של עירנות מושהית בתחילת טיסת החלל ויתעוררו מעט לפני הגיעם אל יעדם. כבר כיום נעשים ניסיונות מוצלחים בעירנות מושהית. מדענים מצליחים להוריד את טמפרטורת הגוף של מטופלים במספר מעלות צלזיוס וכך להאט את התהליכים הביולוגיים שלהם, כדי לאפשר טיפול משופר בהם. הדבר נעשה כיום באופן שגרתי. נעשו גם כבר ניסיונות מוצלחים להורדת טמפרטורת הגוף למעט מעל טמפרטורת הקפאון, אך למשך שעות בודדות בלבד. עם התקדמות הטכנולוגיה ייתכן שניתן יהיה להאריך זמן זה לימים, לשבועות, לחודשים, עד שלבסוף ניתן יהיה להכניס אנשים לעירנות מושהית למשך טיסת חלל בין-כוכבית שלמה.  • ספינת עוברים: ספינה רובוטית אוטומטית תישא בקרבה עוברים מוקפאים. לקראת הגעתה ליעדה הם יופשרו ויגודלו בתוך רחם מלאכותית. בני האדם שייווצרו כך יהוו ביחד מושבת חלל אנושית שתתכונן ליעד ותחקור אותו.  • העלאת התודעה האנושית למחשב: התודעה המצויה במוחות הנוסעים, תועלה למחשב. כשיגיעו ליעדם היא תועבר אל גופים אנושיים מלאכותיים. אפשרות זו תחסוך באנרגיה, מזון וצרכים אנושיים אחרים שלולא כן יהיה צורך לספקם במהלך המסע.

 

בעיות טכנולוגיות ומוסריות

אחת הבעיות הטכנולוגיות בטיסות בין-כוכביות היא האבק המצוי בחלל הבין-כוכבי. מדובר אמנם באבק בדלילות נמוכה ביותר, אבל במהירויות שבהן יטוסו החלליות עלול המפגש בינן לבינו  לשחוק אותן בהדרגה וגם לחממן עקב החיכוך אתו. דבר זה יחייב ליצור מערכת שתגן מפני השחיקה ומפני החום. החלליות עלולות להיתקל גם בגופים גדולים, העלולים לפגוע בהן קשות או אף להשמידן. כדי להתמודד עם כך יהיה צורך לפתח מערכת אמינה ומדויקת לאיתור גופים נעים בחלל העלולים לפגוע בחלליות ולנטרל אותם או לחילופין להתחמק מהם. 

גם התקשורת עם החלליות תהיה בעייתית. קשה יהיה לקיים תקשורת סבירה עם חלליות במרחקים כאלה. תשדורת רדיו שתישלח לחללית במרחק גדול תגיע אליה רק כעבור שנים, עשרות שנים ואולי הרבה יותר, ובאותו אופן גם התשדורת החוזרת. במצב כזה, החלליות ואנשיהן יימצאו למעשה בבידור מוחלט. 

מסע בין-כוכבי עלול לאתגר גם מבחינה מוסרית. למשל, איזו זכות תהיה לנו לכפות על בני אדם להיוולד בספינת דורות או בספינת עוברים. איזו זכות תהיה לנו לשלוח אותם בשם רעיון שאיש לא התייעץ אתם בנוגע אליו? הבעיה המוסרית של ספינת עוברים גדולה אף יותר שכן מדובר על בני אדם שיגדלו ללא השגחה והכוונה הורית. 

 

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

עלייתה של הבינה המלאכותית/יורם אורעד

  התמונה נוצרה על ידי playgroundai.com היא קיימת בדרך זו או אחרת כבר שנים רבות אבל בחודשים האחרונים צברה תאוצה בלתי רגילה. הבינה המלאכותית (...